UCK włączyło się w obchody Światowego Tygodnia Jaskry!

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Szacuje się, że około 70 milionów osób na świecie cierpi właśnie z jej powodu. Rocznie przybywa około 7,5 mln nowych zachorowań, a całkowita liczba chorych na jaskrę może osiągnąć 76 milionów w 2020 i nawet 112 milionów w 2040 roku.

W Polsce problem jaskry szacunkowo dotyczy około 700 tysięcy osób, z czego przypuszcza się, że nawet połowa nie wie o swojej chorobie. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

Jak podkreślają lekarze - "Tutaj liczy się przede wszystkim czas. Im szybciej wykryta tym szybciej możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia"

 

Krótki opis:

W ramach Światowego Tygodnia Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprosiło pacjentów na trzecią edycję bezpłatnych badań profilaktycznych. W naszym szpitalu skorzystało z nich 30 osób.

W ramach akcji 12 marca, od godziny 15.00 do 18.00 w lokalizacji Ceglana przeprowadzono badania przesiewowe w kierunku jaskry. Osoby, które zapisały się na bezpłatne badanie nie musiały mieć żadnego skierowania.

Podczas badania okuliści starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Niemal połowa badanych w tym dniu osób została skierowana do dalszej diagnostyki i leczenia.