Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach po raz piąty organizuje Noc Muzeów!

W tym roku wydarzenie jest inspirowane zabytkową siedzibą biblioteki – dawną willą Hugona Grünfelda. Przygotowano również wiele innych atrakcji:

Zostań ratownikiem, zadbaj o ząbki i zrób selfie z Oskarem 

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach. Nauczą się dbać o zęby z modelami szczęki na zajęciach „Doktor Wesoły Ząbek”. Opanują resuscytację z użyciem specjalnych fantomów na zajęciach „Zostań Małym Ratownikiem”. „Na warsztat” wezmą słodycze - dowiedzą się, ile cukru mieści się w popularnych przekąskach i napojach oraz skosztują „zdrowych” łakoci. Dodatkowo będą mogły stworzyć sówki z pestek dyni, kawy i innych ziarenek na warsztatach plastycznych „Pesto-klejki” oraz zagrać w mini-grę terenową. Noc muzeów to również okazja do zobaczenia modeli anatomicznych, które będzie można składać oraz rozkładać. Do wspólnego zdjęcia zapozuje szkielet Oskar oraz duży sum. Zajęcia zostały podzielone na dwie grupy wiekowe dla 4-6 latków oraz 7-10 latków i odbędą się w godz. 16.30-20.45. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły oraz dokładny plan zajęć znajdziecie na stronie SUM


„PodSUMuj swoje zdrowie”

Dorośli będą mogli uzyskać wiele porad związanych ze zdrowiem. W specjalnej strefie będzie można nauczyć się samobadania piersi, jąder z użyciem fantomów. To również okazja do zmierzenia ciśnienia, stężenia cukru oraz nauki resuscytacji. Nie zabraknie porad dietetycznych, położnej, badania składu ciała. W strefie anatomii będzie można zobaczyć atlas anatomiczny 3D Visible Body i sprawdzić, jak działa ludzkie ciało, złożyć modele anatomiczne (oko, ucho, szczękę...) oraz rozwiązać test „Czy zostałbyś żakiem ŚIAM?”. Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie zabawy z grami planszowymi, dużej gry plenerowej oraz gry - „Znajdź skarb doktora Oskara” (dla osób powyżej 16 lat, obowiązują zapisy).

Zwiedzanie i wystawy

Noc Muzeum to okazja do zwiedzenia i poznania historii zabytkowego budynku Biblioteki oraz zobaczenia wystaw: „Śmiech i zdrowie – humor sprzed lat”, „Szlakiem Grünfeldów w Katowicach” oraz „Śląska Nagroda Naukowa 2019”.

Wydarzenie odbędzie się 18 maja w godz. 16-24 w Bibliotece Głównej SUM w Katowicach (ul. Warszawska 14).

Udział w zajęciach jest bezpłatny. O szczegółach przeczytacie na stronie wydarzenia na Fb

 

Krótki opis:

Nauka dbania o ząbki, podstawy resuscytacji oraz „słodkie” warsztaty - m.in. takie atrakcje będą czekać na najmłodszych podczas Nocy Muzeów w Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.