Oddział Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszedł gruntowną modernizację!

Na ponad 1000 m2 powstał oddział łóżkowy (22 łóżka + 4 łóżka w Sali Nadzoru Poznieczuleniowego) wraz z punktem pielęgniarskim, pokojem przygotowawczym, gabinetem diagnostyczno-zabiegowym oraz salą nadzoru poznieczuleniowego i salą w standardzie intensywnej opieki medycznej. Oddział skomunikowany jest bezpośrednio z blokiem operacyjnym. Większa przestrzeń wraz z nowoczesnym wyposażeniem to ogromny komfort dla pacjentów oraz personelu medycznego.

O potrzebie przeprowadzenia tak gruntownej inwestycji mówi dr hab. n. med. Zoran Stojcev – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej „W województwie śląskim zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe jest najwyższa w Polsce. Stąd ogromna potrzeba tworzenia ośrodków wyspecjalizowanych w ich leczeniu pozwalających na skrócenie kolejek i szybki dostęp do specjalistycznego leczenia".

Jak dodaje – „Obecnie w naszym ośrodku pacjenci onkologiczni mogą liczyć na kompleksowość leczenia. Ścisła współpraca z innymi Oddziałami: Onkologii, Onkologii Klinicznej, Radioterapii czy Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych pozwala na znaczącą poprawę wyników leczenia”.

W ramach inwestycji wyodrębniono również pomieszczenia na działalność dydaktyczną. Do dyspozycji studentów oddana zostanie sala wykładowa (której konstrukcja umożliwia podział na dwie mniejsze sale)

„Zmodernizowany Oddział wraz ze stworzoną częścią dydaktyczną daje również duże możliwości przyszłej kadrze lekarskiej. Studenci mogą w jednym miejscu zdobywać wiedze teoretyczną i uczestniczyć w rozbudowanych zajęciach praktycznych”. – podkreśla dr hab. n. med. Zoran Stojcev.

Koszt inwestycji to niemal 10 mln zł. Całość została sfinansowana z funduszy własnych Szpitala. Prace trwały 8 miesięcy.

 

 

Krótki opis:

"Dotychczas Oddział Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach miał ograniczone możliwości w wykonywaniu zabiegów usuwania nowotworów piersi i tarczycy. Dzięki poczynionej inwestycji możemy mówić o chirurgii onkologicznej w pełnym zakresie pozwalającej na zabiegi również w obrębie jamy brzusznej”