Pracownia Endoskopii z nowym sprzętem!

20 listopada 2019 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w lokalizacji Medyków 14 odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu do Pracowni Endoskopii przez zastępcę Prezydenta Katowic Bogumiła Sobulę.

Przekazane przez Miasto środki finansowe (w postaci dotacji celowej w wysokości 200 000 zł) wraz z wkładem własnym Szpitala umożliwiły zakup zestawu endoskopowego (videogastroskopu, videokolonoskopu, wieży endoskopowej) o wartości 424 173,30 zł. Sprzęt trafił do Pracowni Endoskopii.

Inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów w zakresie dostępności do diagnostyki, leczenia chorób przewodu pokarmowego, w tym chorób nowotworowych zlokalizowanych w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Umożliwi ona wdrożenie szybkiego leczenia nowotworów, a także zwiększy bezpieczeństwo pacjenta poprzez ograniczenie rozległości zabiegów.

Zakupiony sprzęt umożliwi wykonywanie całokształtu świadczeń leczniczych związanych z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby, w szczególności:
- diagnostykę i leczenie (w tym biologiczne) nieswoistych chorób zapalnych jelita;
- leczenie żółciopochodnego ostrego zapalenia trzustki;
- leczenie endoskopowe chorób zaporowych dróg żółciowych;
- leczenie endoskopowe zwężeń nowotworowych i nienowotworowych przełyku;
- leczenie endoskopowe krwawień z przewodu pokarmowego;
- leczenie ablacyjne zmian naczyniowych w żołądku.

 

Krótki opis:

Sprzęt o wartości ponad 400 tysięcy złotych trafił do Pracowni Endoskopii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Inwestycję wsparło miasto Katowice, które na ten cel przekazało 200 tysięcy złotych w formie dotacji celowej.

W doposażonej Pracowni Endoskopii realizowany jest również program badań przesiewowych raka jelita grubego. Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. W systemie oportunistycznym do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub samodzielnie zgłoszą się do ośrodka z wypełnioną Ankietą.

Celem Programu jest :
•    zwiększenie odsetka raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania (A i B wg Dukes’a),
•    zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),
•    obniżenie zachorowalności na raka jelita grubego,
•    obniżenie umieralności na raka jelita grubego,
•    obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania i dzięki usuwaniu stanów przedrakowych – polipów).

Bezpłatną profilaktyką mogą zostać objęte osoby w wieku 50 – 65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego), osoby w wieku 40 – 49 lat (które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego) oraz osoby w wieku 25 – 49 lat  z rodziny z zespołem Lyncha w wyniku czego osiągnięte zostaną m.in. zwiększenie odsetka raków jelita grubego wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania. Kryterium wyłączenia są objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego oraz kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat.

Media o wydarzeniu:

Dziennik Zachodni

TVP Katowice

Polskie Radio Katowice

Gazeta Wyborcza