Pogotowie Kulturalne

 

„Pogotowie Kulturalne” z dostawą obrazów dla chorych onkologicznie. Wśród prezentowanych dzieł, które zawisły na szpitalnych korytarzach, znalazły się m.in. „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej” Stanisława Wyspiańskiego, „Wesele kozackie” Józefa Brandta czy „Kwiaty w szklanym wazonie” Józefa Pankiewicza. Ta niecodzienna aranżacja holu katowickiej kliniki ma na celu zachęcić pacjentów do korzystania z programu „Pogotowie kulturalne” i do oglądania realizowanych w jego ramach filmów prezentujących muzealne zbiory z dziedziny sztuki, historii, archeologii, etnografii i przyrody.

„Pogotowie Kulturalne” to program udostępniania kultury osobom chorym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów onkologicznych i neurologicznych, którzy z racji długotrwałego leczenia nie mogą czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych (obrazy plus filmy). Dzięki filmom odbiorcy mogą zobaczyć zbiory zarówno te na co dzień prezentowane w salach Muzeum Górnośląskiego, jak i te niedostępne dla zwiedzających i głęboko skrywane w muzealnych magazynach.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, udostępniło tablety oraz telewizory, na które wgrano filmy nagrane przez muzeum. Filmy będą udostępnione pacjnetom w obsłudze urządzeń pomaga personel. Sprzęt jest dezynfekowany po każdym użyciu.  

Projekt „Pogotowie kulturalne”, dofinansowany ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura Dostępna”, jest realizowany od czerwca do grudnia 2020 roku przez Muzeum Górnośląskim w Bytomiu we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof.K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym. W 2019 roku szpital UCK SUM wraz z Muzeum Górnośląskim realizował pilotażowy program, oparty na bezpośrednim kontakcie z pacjentem. W 2020 z uwagi na sytuację epidemiczną program powrócił w zmienionej formule online.

 

Krótki opis:

„Pogotowie Kulturalne” z dostawą obrazów dla chorych onkologicznie. 16 wielkoformatowych reprodukcji obrazów z Galerii Malarstwa Polskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu trafiło na korytarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stała ekspozycja ma umożliwić pacjentom bezpośredni kontakt z dziełami z bytomskiej galerii.