Zjazd Okulistów Polskich 2018

    Zjazd Okulistów Polskich to coroczne najważniejsze i największe wydarzenie okulistyczne organizowane w kraju. Spotkanie zgromadziło ponad 1300 uczestników, wśród których znalazło się 16 prelegentów z zagranicy. Po raz pierwszy w historii zjazdów PTO zorganizowano Sesję „ESCRS Academy”, w której omawiano wyzwania w chirurgii okulistycznej. W sesji tej wykłady przeprowadzili czołowi specjaliści z danej dziedziny okulistyki.
    Ponadto odbyła się „Sesja Młodego Okulisty”, w której lekarze rezydenci i młodzi specjaliści przedstawiali ciekawe dla nich tematy. Tematami wiodącymi XLIX Zjazdu Okulistów Polskich były: zapobieganie ślepocie i rehabilitacja słabowidzących, choroby siatkówki oraz choroby rogówki i powierzchni oka. Wiele uwagi poświęcono coraz częstszym chorobom cywilizacyjnym wynikającym z dysfunkcji narządu wzroku.
    Łącznie odbyło się 16 sesji głównych  m.in.: z zakresu siatkówki, rogówki, powierzchni oka, jaskry, zapobiegania ślepocie, sesja młodego okulisty, pielęgniarstwa. Zaprezentowano 155 referatów ustnych oraz przedstawiono 47 prac podczas Sesji Plakatowej.     
    
    W pierwszym dniu konferencji odbyło się 26 kursów edukacyjnych oraz warsztatów naukowo-szkoleniowych tzw. Wetlabów z ekspertami z zakresu chirurgii zaćmy, endoskopowej cytofotokoagulacji laserowej i witrektomii. W trakcie kolejnych dni odbywały się sesje naukowe, podczas których przedstawiano najnowsze doniesienia naukowe, wymieniano doświadczenia dotyczące leczenia chorób oczu, a także prezentowano najnowsze możliwości ich diagnostyki. Konferencji towarzyszyła duża wystawa sprzętu medycznego i farmaceutycznego.

 

 

Krótki opis:

Choroby siatkówki, rogówki i powierzchni oka oraz zapobieganie ślepocie i rehabilitacja słabowidzących to główne tematy 49. Zjazdu Okulistów Polskich. Tym razem odbył się on w Katowicach w dniach 7-9 czerwca

W trakcje Zjazdu Okulistów Polskich odbyły się również wybory do Zarządów Sekcji PTO. Wśród pracowników ośrodka do Zarządu wybrano:

 • prof. dr hab. n. med. Ewę Mrukwę – Kominek –  na wiceprzewodniczącą Zarządu Sekcji Rogówki i Powierzchni Oka,

 • dr hab. n. med. Dorotę Pojdę-Wilczek – na członka Zarządu Sekcji ds. Zapobiegania Ślepocie oraz Rehabilitacji Wzrokowej oraz członka Zarządu Sekcji Siatkówki,

 • dr n. med. Piotra Gościniewicza i lek. med. Tomasza Tomczyka – na członków Zarządu Sekcji Młodych Okulistów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

 • Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki,

 • Minister Zdrowia – prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski,

 • Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa,

 • Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek,

 • Prezydent Miasta Katowice- dr Marcin Krupa,

 • Metropolita Katowicki – Abp Wiktor Skworc,

 • Dyrektor UCK – lek. med. Ireneusz Ryszkiel,

 • Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej – dr n. med. Tadeusz Urban,

 • Prezes Porcelany Bogucice – Marek Przybył.

 

 

 

Media o wydarzeniu:

TVP Katowice

TVP Katowice - wersja pełna

TVS