„Oczy wrotami do mózgu - jak energia światła pobudza aktywność człowieka” - wyjątkowe stoisko na Śląskim Festiwalu Nauki!

Studenci Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Okulistyki pod opieką prof. dr hab. n. med. Doroty Pojdy-Wilczek, wzięli udział w organizowanym w Katowicach Śląskim Festiwalu Nauki.

Na stoisku pokazowym pod hasłem: „Oczy wrotami do mózgu - jak energia światła pobudza aktywność człowieka”, odwiedzającym, przedstawiali rożne aspekty funkcjonowania wzroku.

Badali jego ostrość w dal i z bliska, czułość na kontrast przy różnym oświetleniu, widzenie barw i widzenie stereoskopowe. Przeprowadzali test oświetlenia. Pokazywali również jak wywoływać powidoki barwne oraz oceniali ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem osób w różnym wieku. U kilku odwiedzających wykryto nieprawidłowości i zalecono konsultację okulistyczną.

Koordynatorem ze strony studentów była Ada Sterczewska. Akcję wsparli: Joanna Bargieł, Dominika Adamczyk, Paulina Dymek, Weronika Dąbruś, Sugarmaa Baasansuren i Bartosz Smażek.

 

 

Krótki opis:

Podczas tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki studenci z Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Okulistyki w Katowicach SUM przygotowali stoisko pokazowe, na którym przedstawiali rożne aspekty funkcjonowania wzroku.

Śląski Festiwal Nauki odbywał sie w dniach 13-14.01.2019 r.