Kolejna sesja szycia OnkoChust za nami! Padł rekord!

W wiosennej edycji akcji (w marcu 2019 r.) przez 6 godzin udało się uszyć 285 chust (gotowe, dodatkowe 100 sztuk otrzymaliśmy od wolontariuszy z Knurowa). Wtedy do dyspozycji mieliśmy nieco ponad 100 metrów materiału. Tym razem, dzięki wsparciu licznych sponsorów, mieliśmy do wykrojenia ponad 200 metrów bawełny!


Wolontariuszkami – krawcowymi są młode dziewczyny, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań oraz pracownicy Szpitala. Do akcji przyłączyły się również śląskie Amazonki. Sklep z materiałami „Belka” z Zabrza umożliwił sprzedaż specjalnych „cegiełek”. Każde 5 zł to 0,5 m bawełny. Gotowe chusty trafiły na Oddziały Radioterapii, Onkologii i Onkologii Klinicznej, Chirurgii Onkologicznej, a także do poradni.


Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Pani Grażyna Koniorczyk. Jak podkreślała - nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które wskutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy. W styczniu 2017 r. pomysłodawczyni akcji zmarła, Szpital postanowił kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie samych pacjentek.

Krótki opis:

W ostatnią sobotę października na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się kolejna sesja szycia Onkochust. Przez 6 godzin wolontariuszkom udało się stworzyć 440 kolorowych chust.

Szycie Onkochust zapisało się już na stałe w kalendarz szpitalnych wydarzeń. Akcja organizowana jest dwa razy w roku (marzec, październik). Patronem honorowym wydarzenia jest fundacja Alivia.