38. rocznica pacyfikacji KWK „Wujek” – bohaterska postawa personelu katowickiego Szpitala.

Tablica znajdująca się w holu szpitala jest symbolem pamięci o wszystkich pracownikach służby zdrowia nie tylko w czasie pacyfikacji KWK Wujek, ale w całym okresie stanu wojennego. „Tego dnia chcemy oddać hołd pracownikom służby zdrowia, którzy zdali jakże trudny egzamin z wykonywania swoich obowiązków. Ich postawa, solidarna i zgodna z przysięgą Hipokratesa stanowiła dla naszego środowiska podwaliny odbudowy samorządności zawodowej i uczelnianej. Byliśmy, jesteśmy i będziemy z nich dumni” - mówi prof. Grzegorz Opala, Przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”

16 grudnia ruszyła także VII edycja Biegu Dziewięciu Górników, upamiętniającego zabitych w trakcie pacyfikacji. Jak co roku w biegu wystartowało kilkuset uczniów katowickich i śląskich szkół. Po raz trzeci grupa młodych ludzi wystartowała również sprzed Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Przed startem ok. godziny 11:30 młodzież złożyła kwiaty pod tablicą umiejscowioną w holu Szpitala. W tym roku na koszulkach młodych ludzi znalazla się podobizna Bogusława Kopczaka.

 

Krótki opis:

W 38. rocznicę pacyfikacji KWK „Wujek” w holu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia, organizujących pomoc górnikom rannym 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.

Podczas uroczystości odznaczono nagrodą Ministra Zdrowia „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”  pielęgniarkę Jadwigę Supernat.