Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego
Biuletyn Informacji Publicznej
a a a

„Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej”

Po raz pierwszy w kampanii wzięło udział Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W dniach 6-7 listopada rodzące pacjentki mogły oddać na cele publiczne krew pępowinową, która może być przeszczepiona tak, jak szpik chorym na całym świecie.

- Jeżeli możemy komuś pomóc bez żadnego uszczerbku na zdrowiu mamy i dziecka, to dlaczego nie?! – mówi Piotr Rożeński z Rudy Śląskiej, świeżo upieczony tata. To bardzo dobra akcja, powinno być ich znacznie więcej – podkreśla.

Krótki opis:

Trwa ogólnopolska akcja społeczna „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM)

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie odpowiednio przygotowana.

Krew zostanie poddana preparatyce. Wyizolowane komórki podzielone zostaną na kasety i zamrożone. Komórki wyizolowane z krwi mogą posłużyć do leczenia różnych chorób hematologicznych i onkologicznych. Jest ich w sumie ok. 80 – mówi Aleksandra Dusza koordynator z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

O bankowaniu komórek z krwi pępowinowej mówi się ciągle niewiele. Świadomość przyszłych rodziców nie jest zbyt duża. Takie akcje mają szansę to zmienić!

 

Media o akcji:

RadioeM

TVS

Silesion.pl