Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego
Biuletyn Informacji Publicznej
a a a

Oddział Endokrynologii Ginekologicznej zyskał nowy blask!

Bardzo cieszymy się, że pacjentki będą diagnozowane i leczone w tak komfortowych warunkach. Miejsce jest przyjazne i niezwykle ciepłe. Nasz cel to pacjentka świetnie zdiagnozowana i zadowolona – podkreśla Joanna Bednar, położna oddziałowa Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zakres prac obejmował stworzenie 6 trzystanowiskowych pokoi dla pacjentek z własnym węzłem sanitarnym oraz 1 jednostanowiskowego pokoju, również wyposażonego w własny węzeł sanitarny. Dodatkowo powstały między innymi: punkt pielęgniarski, pokój wywiadu z pacjentką, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokój badań.

Oddział jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dopełnieniem jest piękna kolorystyka pomieszczeń, na co szczególną uwagę zwracają pacjentki.

Przychodząc do Państwa nie wiedziałam o przeprowadzce do nowego oddziału. Cieszę się, że warunki będą jeszcze lepsze. To wspaniałe, że jakość tego miejsca odpowiadać będzie jakości leczenia i zaangażowaniu wspaniałego personelu – mówi Paulina Kostyra-Dzierżęga – pacjentka oddzialu.

Krótki opis:

W wyniku przeprowadzonych prac budowlano-instalacyjnych trwających 5 miesięcy powstał w pełni wyposażony oddział łóżkowy wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi.

Koszt inwestycji to 2 969 951, 10 zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020 w zakresie interwencji: Utworzenie sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Kwota dofinansowania wyniosła 742 488 zł

Oddział dysponuje 19 łózkami dla pacjentek. Działania lecznicze oddziału Endokrynologii Ginekologicznej koncentrują się na:

  • Endokrynopatii okresu rozrodczego
  • Badaniu i leczeniu niepłodności
  • Diagnostyce i leczeniu wad rozwojowych narządu rodnego
  • Dolegliwoścach okresu około- i pomenopauzalnego. 

 

W ciągu 18 lat (do X.2017) na oddziale hospitalizowano 16 659 pacjentek. U 82,6% pacjentek zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS).

 

Oddział będzie również doskonałym zapleczem dla realizowanego przez Szpital programu Ministerialnego Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020. Jego celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Program skierowany jest do osób borykających się z problemami niepłodności, którzy pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności. Na realizację programu w budżecie państwa planuje się zapewnić środki w wysokości 79 501 980 zł.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na realizację programu uzyskało 3 750 000 zł

 

Media o wydarzeniu:

TVS

Silesion.pl

TVP Katowice (od 7 min.)

Gazeta Wyborcza