Święto Małych Wojowników!

To święto nas wszystkich – podkreśla Marta Dyduch p.o. Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Neonatologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak dodaje – jeśli nie będziemy świętować to w pewien sposób umniejszamy rolę tego co tu robimy. Dla nas ta nieustanna walka o każdego malucha i wspieranie rodziców jest ogromnie ważne.

Światowy Dzień Wcześniaka, ma na celu podniesienie świadomości na temat wcześniaków i jest wyrazem solidarności z rodzinami, które doświadczyły skutków przedwczesnego porodu. Nie można zapominać także o podniesieniu świadomości społeczeństwa, że wcześniak to nie tylko mniejsze dziecko, to cała masa i szereg problemów, że wcześniakiem jest się całe życie. Szacuje się, że ok. 15 mln osób na świecie to wcześniaki.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka miał swoje miejsce 17 listopada 2008 roku. Jego twórcą była Europejska Organizacja Rodziców. Na stałe do kalendarza Dzień Wcześniaka wszedł 3 lata później - w roku 2011. W 2013 roku Święto Małych Bohaterów obchodziło ponad 60 krajów. W obchody Dnia Wcześniaka zaangażowani są rodzice i rodziny wcześniaków, grupy wsparcia, służba zdrowia, politycy, szpitale. organizacje dla wcześniaków takie jak Fundacja Wcześniak czy Koalicja dla Wcześniaka.

Takich inicjatyw powinno być jak najwięcej - podkreśla Pani Iwona Pawula, mama dwóch wcześniaczków - Kacperka i Maciusia. To wielka radość dla nas rodziców. Z pewnością Dzień Wcześniaka będę celebrowała każdego roku! - dodaje.

 

 

 

Krótki opis:

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To Święto przedwcześnie urodzonych maluszków, ich rodziców, a także całego personelu medycznego, który każdego dnia walczy o życie małych pacjentów.

Dlatego na Oddziale Neonatologii nie mogło zabraknąć niespodzianek dla mam i ich maluszków. Jest loteria fantowa, dekoracje w obowiązkowym, fioletowym kolorze oraz własnoręcznie wykonane szydełkowe aniołki.

W holu głównym Szpitala przy ul. Medyków 14 wyświetlany jest spot przygotowany dla Oddziału Neonatologii.

Tego dnia, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami na całym świecie najbardziej charakterystyczne budynki podświetlone są na fioletowo. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach również chce mieć w tym udział. Dziś świecimy na FIOLETOWO!

 

Silesion.pl

Gazeta Wyborcza