Sprawdziliśmy wzrok podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej "Szansa dla dziecka"!

Przesiewowe badania wzroku u dzieci powinny być powszechne i szybko wdrożone. Przeprowadzenie ich jest niezwykle ważne, gdyż nieskorygowanie wady wzroku mogą powodować u dzieci trudności w nauce czytania i pisania, niechęć do uczenia się, rozdrażnienie i zmęczenie. Okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach każdego dnia przeprowadzają niezliczoną ilość badań u najmłodszych pacjentów. Starają się również dotrzeć do tych, którzy nie są jeszcze świadomi swoich problemów ze wzrokiem.

Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, jak ważne są wczesne badania wzroku u najmłodszych. Najczęściej rodzice czy opiekunowie decydują się na wizytę u okulisty dopiero w momencie, kiedy dziecko zaczyna sygnalizować, że ma jakieś problemy z widzeniem. Okazuje się, że to, iż wcześniej niczego nie zauważyliśmy nie znaczy, że tych problemów nie było. – mówi Sławomir Kuczkowski – okulista z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Jedna z tegorocznych akcji, w której nasi okuliści przebadali ok. 50 dzieci odbyła się we wrześniu na Katowickim Rynku w ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Kolejna akcja odbyła się dzisiaj (20.11.2017). Okuliści przebadali 31 podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Szansa dla Dziecka" w Bytomiu-Stolarzowicach. U kilku z nich wykryto poważne wady wzroku.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i nowością przyjęły badania. Wszystkie, dzięki uprzejmości dyrekcji pobliskich szkół punktualnie przybyły na badania. Wykazały zainteresowanie przebiegiem i efektami diagnozy - mówi Andrzej Łabądź, Dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Szansa dla Dziecka” w Bytomiu. Jak dodaje - Takie inicjatywy są niezwykle ważne. Teraz możemy zająć się dopasowaniem właściwych szkieł dla tych dzieciaków, które wymagają korekty narządu wzroku.

Krótki opis:

31 dzieci w wieku od 7 do 18 lat przebadanych w ramach badań przesiewowych wzroku. Udało się wykryć kilka poważnych wad.

Akcję objęła patronatem Poseł na Sejm Barbara Dziuk, która od lat wspiera placówkę opiekuńczo-wychowawczą z Bytomia.

Media o wydarzeniu:

Radio eM