przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Edukacyjna sala podań leków dla pacjentów z SM otwarta!

Inicjatywa ma na celu nie tylko zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie kilku godzinnego podania leku, ale także rozwijanie świadomości, edukację i motywację pacjentów do dalszej walki z chorobą. – Dzięki programowi „Nauka Ratuje Życie” powstała inspirująca przestrzeń, która nie tylko pozwala pacjentom przyjmować leki w przyjaznych warunkach, ale także łagodzi  stres związany z chorobą oraz pobytem w szpitalu. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki takim rozwiązaniom, regularne wizyty w ośrodku przestaną być przykrym obowiązkiem dla chorych – powiedziała dr hab. n. med. Ewa Krzystanek Ordynator Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.


Nowoczesne wyposażenie sali to nie tylko wysoki komfort leczenia. Pacjent ma do dyspozycji tablet z aplikacją, gdzie w multimedialnej formule znajdzie praktyczne informacje o życiu z chorobą, a także zapozna się z ciekawymi materiałami na temat funkcjonowania psychicznego człowieka.

W II edycji projektu "Nauka Ratuje Życie" bierze udział ponad 30 oddziałów neurologicznych szpitali publicznych w całej Polsce. Skorzystają z nich pacjenci ze stwardnieniem rozsianym (SM). Partnerami merytorycznymi projektu dbającymi o jakość materiałów edukacyjnych są Polskie Towarzystwo Neurologiczne,  Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja SM-Walcz o Siebie, oraz Copernicus College. Inicjatorem programu i autorem koncepcji "Nauka Ratuje Życie" jest firma Roche Polska, dla której inicjatywa jest jednym z elementów działalności w obszarze partnerstwa publiczno – prywatnego. – Realizacja takich inicjatyw jest dla nas nie tylko elementem odpowiedzialności, ale także źródłem wielkiej satysfakcji.  Najważniejszym priorytetem dla naszej firmy jest poprawa zdrowia i jakości życia polskich pacjentów. Wierzymy, że nowa sala podań będzie dla chorych przyjaznym miejscem, które będzie kojarzyło się nie tylko z pobytem w szpitalu, ale również z możliwością poszerzania wiedzy – mówi Agnieszka Brzezińska, Dyrektor Medyczny Roche Polska.

Pakiety edukacyjne w formie elektronicznej, przygotowane przez Copernicus College i dostarczane przez internet, będą dostępne dla pacjentów zarówno w salach szpitalnych jak i w domach (gdzie do nauki mogą zachęcać również swoich bliskich). Ukończenie kursów będzie poświadczane certyfikatem. Copernicus College to pierwsza polska platforma MOOC (masowych otwartych kursów online), pozwalającą na studiowanie przez Internet. Autorami jej innowacyjnych rozwiązań są wykładowcy i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego, których praca w pełni wpisuje się w założenia projektu Nauka Ratuje Życie.

 

Krótki opis:

Pacjenci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach chorujący na stwardnienie rozsiane mają możliwość korzystania z wyjątkowej przestrzeni. 12 grudnia 2019 w ramach II edycji projektu „Nauka Ratuje Życie” w Szpitalu otwarto edukacyjną salę do podań leków dożylnych.