przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Podziękowania dla Profesorów odchodzących na emeryturę!

Po ponad 40 latach pracy na emeryturę odeszło dwoje Profesorów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Profesor Małgorzatę Baumert oraz Profesora Jana Barona pożegnali przedstawiciele Dyrekcji oraz personel medyczny Szpitala.

 

Profesor Małgorzata Baumert - lekarz pediara, neonatolog. Związana była z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (wcześniej CSK) przez 41 lat. Od 1 X 1980 zatrudniona była w III Kat. Położnictwa i Ginekologii ŚAM w Katowicach Ligocie (kier. prof. Eugeniusz Samochowiec), początkowo w I w Klin. Położnictwa i Perinatologii, a w 1982 r. przeszła do nowo utworzonej Klin. Neonatologii (kier. prof. R. Osuch-Jaczewska). Tu pracowała na stanowisku asystenta, st. asystenta (1984), wykładowcy (styczeń–czerwiec 1990) i adiunkta (lipiec 1990). Od sierpnia 1991 do września 1998 p.o. kier. kliniki, od grudnia 2003 – była kierownikiem tej placówki.
W pracy naukowo-badawczej dużo uwagi poświęciła wadom wrodzonym u noworodków. Uczestniczyła jako współwykonawca w wieloośrodkowych badaniach nad rejestracją tych wad u noworodków w Polsce. Wprowadzenie ujednoliconego systemu rejestracji wad wrodzonych może dostarczyć informacji o ich rzeczywistym występowaniu i przyczynić się do planowania opieki zdrowotnej na danym terenie. Ponadto w wyniku dotychczas prowadzonych badań na materiale Klin. Neonatologii opracowała wraz z zespołem siatki centylowe urodzeniowej masy ciała, długości ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej dla noworodków śląskich.
Jest autorem i współautorem 46 publikacji w recenzowanych czasopismach oraz 19 komunikatów zjazdowych. Laureatka trzech nagród zespołowych przyznanych przez Rektora ŚAM: z tytułu osiągnięć naukowych (III st. – 1989) oraz z tytułu osiągnięć dydaktycznych (II st. – 1993, III st. – 1989 i 1990).

 

Profesor Jan Baron - lekarz radiolog, związany z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (wcześniej CSK) od 45 lat. 1 X 1976 rozpoczął staż w Inst. Radiologii - Zakł. Radiodiagnostyki CSK ŚAM w Katowicach Ligocie. Po jego zakończeniu został zatrudniony na stanowisku asystenta w Inst. Radiologii, który następnie został przekształcony w Kat. Radiologii ŚAM w Katowicach; od 1987 r. pracował na stanowisku adiunkta, prof. nadzw.; ostatecznie na stanowisku profesora badawczo-dydatkycznego Kat. Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. W okresie 1 XII 1984 - 30 IX 1986 był p.o. kier. II Kat. Radiologii. Po przejściu na emeryturę prof. Zbigniewa Hirnle, z dn. 1 X 1989 został ponownie powołany na stanowisko p.o. kier. Kat. i Zakł. Radiologii (do 1 X 1998). Od 1 X 2000 - mianowany pełnomocnikiem rektora w Kat. Radiologii, Zakł. Radiodiagnostyki. W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego 1 XI 2002 został powołany na funkcję kier. Zakł. Radiodiagnostyki (obecnie: Zakł. Radiodiagnostyki, Radiologii Zabiegowej i Medycyny Nuklearnej), a od 1 XII tr. pełni również funkcję kier. Kat. Radiologii (obecnie: Kat. Radiologii i i Medycyny Nuklearnej).
W l. 1996-1999 był przedstawicielem adiunktów i asystentów w Radzie Wydz. Lekarskiego w Katowicach, w l. 1999-2002 czł. Uczelnianego Kolegium Elektorów, od 2001 r. - czł. Kolegium Elektorów Wydz. Lekarskiego w Katowicach, od 2002 r. - czł. Rady Wydz. Lekarskiego w Katowicach. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana.
Działalność naukowo-badawczą Profesora można podzielić na kilka grup tematycznych: diagnostykę obrazową w gastroenterologii, ze szczególnym uwzględnieniem dróg żółciowych, w tym zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej - drenażu dróg żółciowych, diagnostyki trzustki oraz nowych metod obrazowania jelita cienkiego (enteroklyza); diagnostykę obrazową w neuroradiologii z uwzględnieniem rezonansu magnetycznego oraz tradycyjnych i nowoczesnych, nieinwazyjnych metod obrazowania naczyń mózgowych; diagnostykę obrazową układu moczowego.
Brał udział w licznych kongresach i zjazdach naukowych, krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie przewodniczył sympozjom i sesjom naukowym, w tym organizowanym przez Komisję Radiologii Komitetu Patofizjologii PAN. Ma w dorobku ponad 60 artykułów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Od 1997 r. prowadził zajęcia z radiologii i diagnostyki obrazowej ze studentami IV i V r. medycyny oraz zestudentami II r. Wydz. Fizyki Uniw. Śl. (ćwiczenia, seminaria, wykłady oraz od 1990 r. - egzaminy). Od 1992 r. - jako przewodn. Oddz. Śląskiego Pol. Lekarskiego Tow. Radiologicznego - organizował i prowadził comiesięczne szkolenia z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżami Zasługi, Odznaką Honorową "Za zasługi dla województwa śląskiego", Orderem Honorowym "Laur 50-lecia ŚAM", Medalem im. Witolda Zawadowskiego "Za zasługi dla radiologii polskiej". Otrzymał nagrody Rektora ŚAM za działalność dydaktyczną (dwukrotnie) oraz z tytułu osiągnięć naukowych.
    

Krótki opis:

Po ponad 40 latach pracy na emeryturę odeszło dwoje Profesorów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Profesor Małgorzatę Baumert oraz Profesora Jana Barona pożegnali przedstawiciele Dyrekcji oraz personel medyczny Szpitala.