przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Tydzień Kobiet za nami! Czas na podsumowanie!

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach wraz z Oddziałem Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej przygotowało specjalny prezent dla Pań z okazji ich święta. Od 7.03 do 11.03. nasi lekarze przeprowadzili aż 411 bezpłatnych badań USG ginekologicznych (przezpochwowych i przezbrzusznych), których celem była ocena narządu rodnego (macica i jajniki) i wykrycie nieprawidłowości jajników oraz ognisk endometriozy.

Przygotowano 4 gabinety lekarskie z 4 aparatami USG. Pacjentki, każdego dnia, przyjmowane były przez 8 lekarzy (w tym czterech specjalistów). Docelowo zbadanych miało być 500 Pań.

"Rak jajnika i endometrioza dotyczą coraz większej liczby kobiet. Pandemia COVID-19 spowodowała, że część z kobiet nie mogła udać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Część z Pań nie ma też czasu i możliwości, aby na takie badanie się zgłosić. Wyszliśmy więc naprzeciw tym oczekiwaniom i w tym tygodniu bylismy dla naszych Kobiet, naszych pacjentek” – mówił prof. Krzysztof Nowosielski Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej UCK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Badania odbywały się od 7.03-11.03 w godzinach 15:00-19:00 i nie wymagały skierowania lekarskiego.

Wyniki okazały się mocno niepokojące:

Na 411 badań 232 stanowiła fizjologia (56% prawisłowe wyniki badania)

U pozostałych 179 Pań (44%) zdiagnozowano:

- Mięśniaki - 63

- Patologia endometrium - 44

- Torbiele jajników - 32

- Torbiel endometrialna - 16

- Adenomioza - 10

- Zespół Policystycznych Jajników - 6

- Wodniak jajowodu -1

- Nieprawidłowe umiejscowienie iUD - 2

- Zespół Niche - 2

- Ciąża pozamaciczna - 1

- Podejrzenie ciąży - 1

- DIE - 1

 

Krótki opis:

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wraz z Oddziałem Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej przygotowało specjalny prezent dla Pań z okazji ich święta. Od 7.03 do 11.03. nasi lekarze przeprowadzili 411 bezpłatnych badań USG ginekologicznych (przezpochwowych i przezbrzusznych), których celem była ocena narządu rodnego i wykrycie nieprawidłowości jajników oraz ognisk endometriozy.

Podsumowaniem „Tygodnia Dla Kobiet” była specjalna konferencja onkoprofilkatyczna, która odbyła się 11.03.2022 r. w Auli A3 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 18.

Podczas konferencji nasi prelegenci opowiedzieli o profilaktyce, diagnostyce i nowych możliwościach leczenia kobiecych nowotworów, a także o diecie i wsparciu psychologicznym pacjentek. Ale to nie wszystko…

 „Seks trzyma nas przy życiu” – to temat, który również trzeba poruszać. Szczególnie, że to jeden z ważniejszych aspektów naszego życia. Uświadamianie każdemu, że również w chorobie nowotworowej możliwa, a nawet zalecana, jest aktywność seksualna sprawia, że proces rehabilitacji przebiega optymalnie i na twarzy pacjentki znów pojawia się uśmiech. I rzeczywiście w tym kontekście „seks trzyma nas przy życiu”- wskazywał prof. Krzysztof Nowosielski.

Poznaliśmy również historie Pań, które wygrały walkę z chorobą i teraz inspirują i wspierają inne pacjentki w ich drodze do wyzdrowienia.

 


Szczególne podziękowania kierujemy do prof. Krzysztofa Nowosielskiego (organizatora i prelegenta) oraz naszych pozostałych mówców:

- Prof. Iwonie Gisterek Nu-Med CDTIO
- Lek. Annie Wronie Nu-Med CDTIO
- Mgr Justynie Dec
- Mgr Jadwidze Tyrpie
- Katarzynie Stachowicz
- Mgr Magdalenie Sekule
- Barbarze Górskiej
- Małgorzacie Dyduch
- Ireneuszowi Harbuzowi

Szpital reprezentowali:
- Mgr Renata Wachowicz Dyrektor UCK im. Prof K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Prof. Michał Holecki Dyrektor ds. Medycznych UCK im. Prof K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Mgr Jarosław Panek Naczelny Pielęgniarz UCK im. Prof K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Naszym gościem z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach był dr Ireneusz Ryszkiel Kanclerz SUM