przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych SUM ma ogromne znaczenie dla pacjentów. Pozwoli na dostęp do nowych, nieodpłatnych eksperymentalnych terapii i najnowszych metod leczenia przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

Na ten cel Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, w partnerstwie ze swoimi szpitalami: Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego pozyskał od Agencji Badań Medycznych ponad 9 mln 322 tys.  Katowickie Centrum to dwunaste, spośród 20, które powstaną w naszym kraju. Świadczymy usługi na najwyższym światowym poziomie nie ustępując Szwajcarom, czy Duńczykom – powiedział dr. hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes ABM i dodał: - Możemy być z siebie dumni. Mamy spójny standard i tę samą jakość, kluczowe z punktu widzenia celów jakie ma osiągnąć taka placówka. W najbliższych latach chcielibyśmy zintensyfikować działania. Kolejna dekada to kolejne 5 mld zł dla tego typu przedsięwzięć.   

Życie i zdrowie są najważniejszymi wartościami dla każdego człowieka. Obowiązkiem i przywilejem naukowców jest poszukiwanie nowych technologii i rozwiązań medycznych, pozwalających na przywracanie i zachowanie dobrego zdrowia pacjentów. Dlatego niezmiernie się cieszę, że możemy dzisiaj przeciąć wstęgę otwierającą Centrum Wsparcia Badań Klinicznych SUM w Katowicach, które zostało utworzone dla pacjentów mówił podczas wystąpienia Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański

W strukturze organizacyjnej uczelni Śląskie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych funkcjonować będzie jako odrębna, samodzielna jednostka. Dzięki kooperacji trzech partnerów, o charakterze badawczym i klinicznym, Centrum będzie prowadzić kompleksową działalność na rzecz rozwoju niekomercyjnych i komercyjnych badań klinicznych.
Siedziba jednostki będzie umiejscowiona w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Ziołowej 45/47.

Model usług wspólnych w jakim funkcjonować będzie Śląskie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oznacza w szczególności zapewnienie wsparcia w zakresie:

  •     procesów pozyskiwania nowych badań,
  •     realizacji badań,
  •     pełnienia roli punktu kontaktowego dla partnerów i kontrahentów,
  •     koordynacji procesów wewnątrz konsorcjum,
  •     doradztwa naukowego w ramach prowadzonych badań,
  •     standaryzacji procesów oraz wdrażania procedur jakościowych.

Zakres działań Centrum obejmować będzie wsparcie w zakresie planowania, koordynacji, zarządzania i rozliczania badań klinicznych, zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych.
Centrum prowadzić będzie także szeroko zakrojone działania mające na celu podwyższanie kompetencji kadry jak i promocję badań klinicznych wśród wszystkich interesariuszy systemu badań klinicznych w Polsce i na świecie. W ramach Centrum utworzony zostanie również Ośrodek Wczesnych Faz, profilowany na realizację projektów wczesnych faz obejmujących większość obszarów medycznych.

Najbliższe sześć miesięcy funkcjonowania Centrum to pierwszy etap realizacji projektu polegający przede wszystkim na organizacji ŚCWBK tj. modernizacji infrastruktury lokalowej i sprzętowej, rekrutacji wyspecjalizowanej kadry i wypracowaniu, w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, takich standardów i procedur funkcjonowania, które zapewnią maksymalne wykorzystanie ogromnego potencjału uczelni oraz szpitali w realizacji badań klinicznych.
Docelowo działania ŚCWBK zapełnią istniejącą niszę w funkcjonowaniu Uczelni i szpitali zapewniając standaryzację niezwykle skomplikowanych i wymagających procedur, wymagających zaangażowania zespołu osób o rozmaitych kompetencjach. Z kolei pacjentom Centrum umożliwi zwiększenie dostępności do nowych, nieodpłatnych, eksperymentalnych terapii i najnowszych metod leczenia przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa uczestnictwa w badaniu klinicznym.

 

 

                                   
Żródło: (tekst, zdjęcia) SUM Katowice

Krótki opis:

To wspólna inicjatywa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.