W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej UCK ŚUM przy ulicy Ceglanej 35 w Katowicach znajduje się Pracownia Tomografii Komputerowej wyposażona w tomograf komputerowy GE BrightSpeed. Jest to aparat szesnastorzędowy.
W naszej pracowni wykonujemy standardowe badania TK:
– badania w obszarze głowy: mózgowie, oczodoły, piramidy kości skroniowych, zatoki, twarzoczaszka;
– badania kręgosłupa z podziałem na odcinki: kręgosłup szyjny, kręgosłup piersiowy i kręgosłup lędźwiowo- krzyżowy;
– badania szyi;
– badania klatki piersiowej;
– badania jamy brzusznej;
– badania miednicy mniejszej;
– badania stawów, kości długich i tkanek miękkich kończyn górnych i dolnych oraz obręczy barkowej i miednicy;
– angiografię: mózgowia, tętnic szyjnych i kręgowych, tętnic płucnych, aorty, tętnic w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz tętnic kończyn górnych i dolnych.
Nad prawidłowym przebiegiem badania czuwa lekarz radiolog, a samo badanie wykonywane jest przez techników elektroradiologii. W skład personelu wchodzi również pielęgniarka, która przygotowuje pacjenta do badania oraz sprawuje nad nim opiekę podczas pobytu w Zakładzie.
Pacjent zgłasza się osobiście do rejestracji pracowni wraz z dokumentem tożsamości oraz prawidłowo wypełnionym skierowaniem na badanie, gdzie zostaje ustalona data oraz godzina badania i wydane zostają informacje na temat przygotowania do badania. W dniu wyznaczonego terminu badania pacjent zgłasza się ok 30 minut przed wyznaczoną godziną, aby dopełnić czynności rejestracji i aby mógł zostać odpowiednio przygotowany do prawidłowego wykonania zleconej procedury. Powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną z całego procesu leczenia danego schorzenia oraz umożliwić porównanie z poprzednimi wynikami udostępniając płyty z obrazami badań poprzednich. Wyznaczona godzina jest terminem orientacyjnym – badanie TK wykonuje się z uwzględnieniem indywidualnego przypadku pacjenta, co w niektórych sytuacjach może znacznie wydłużyć czas jego trwania. Dodatkowo na zmianę godziny rozpoczęcia skanowania wpływają dodatkowe badania pacjentów szpitalnych, przyjmowanych poza kolejnością z powodu stanu zagrożenia zdrowia i życia.
Pacjent powinien ubrać się w odzież z jak najmniejszą ilością elementów metalowych. Na czas trwania badania zdejmuje wszelką odzież i inne elementy stroju znajdujące się w skanowanym obszarze, a mogące powodować artefakty na uzyskiwanych obrazach ( guziki, zamki, haftki, błyszczące nici, naszyte ozdoby, biżuteria, peruki, protezy zębowe).
Przed badaniem z dożylnym podaniem środka kontrastowego pacjent nie spożywa posiłków przez 6 godzin oraz nie pije przez 2 godziny.
Na badania z dożylnym podaniem kontrastu należy przynieść aktualny wynik poziomu kreatyniny we krwi. Pacjenci chorujący na tarczycę dostarczają dodatkowo aktualny wynik TSH lub zaświadczenie od lekarza endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania jodowego środka kontrastowego.
Badanie jest bezbolesne, trwa najczęściej od 5 do 20 minut. W trakcie badania pacjent nie może wykonywać żadnych ruchów oraz powinien wykonywać niektóre polecenia (nabieranie powietrza, wstrzymywanie oddechu, nie przełykać śliny). Większość badań wykonuje się z zastosowaniem jodowego środka kontrastowego, a niektóre także z kontrastem doustnym (wodą lub innym środkiem kontrastowym rozpuszczonym w wodzie). O rodzaju oraz ilości podanego środka kontrastowego decyduje lekarz radiolog wykonujący badanie. Przy konieczności podania środka kontrastowego doustnie, czas przygotowania do badania może się wydłużyć do około 2 godzin.
Po badaniu pacjent pozostaje pod obserwacją personelu przez okres ok 20-30 minut i jak najszybciej powinien rozpocząć spożywanie dużej ilości płynów w celu usunięcia kontrastu z organizmu (dodatkowo 1,5 litra płynów przez okres co najmniej kilku dni po badaniu).
Po okresie ok. 10 dni roboczych pacjent lub osoba przez niego upoważniona w rejestracji odbiera wynik badania w formie opisu wykonanego przez lekarza radiologa oraz płytę z obrazami uzyskanymi w trakcie badania.