Struktura organizacyjna
Oddział Onkologii Klinicznej powstał w 2013 roku. Jako jednostka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego stanowi część Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie na Oddziale pracuje 6 starszych asystentów, 6 młodszych asystentów w trakcie specjalizacji oraz 15 pielęgniarek.
Oddział Onkologii Klinicznej znajduje się w budynku głównym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Ceglana 35 w Katowicach. W skład oddziału wchodzą odcinek opieki stacjonarnej oraz sala z miejscami pobytu dziennego. Pracę oddziału uzupełnia Poradnia Onkologiczna znajdująca się na parterze budynku. Odcinek opieki stacjonarnej znajduje się na IV piętrze głównego budynku szpitala. Sala z miejscami pobytu dziennego znajduje się na II piętrze.
Wysoką jakość usług świadczymy dzięki wyposażeniu w nowoczesną aparaturę medyczną oraz zintegrowany system zarządzania dokumentacją medyczną, obejmującemu współpracę z laboratorium, zakładem radiodiagnostyki i apteką szpitalną, odpowiedzialną za przygotowywanie leków do wlewów dożylnych.
Działalność lecznicza oddziału
Działalność Oddziału Onkologii Klinicznej koncentruje się na leczeniu systemowym:
• chemioterapia,
• hormonoterapia,
• immunoterapia
• terapia ukierunkowanej na cele molekularne, tj. na nowoczesnych terapiach celowanych połączonych z chemioterapią lub radioterapią.
Oddział zajmuje się leczeniem osób chorych na nowotwory lite, zwłaszcza nowotwory piersi, trzustki, płuca, narządu rodnego, pęcherza oraz neuroendokrynne. W oddziale prowadzi się także leczenie powikłań związanych z terapią onkologiczną. Szybka i kompleksowa diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie oraz po zakończeniu odbywa się najczęściej w zintegrowanej z oddziałem Poradni Onkologicznej.
Działalność oddziału obejmuje leczenie gwarantowane objęte finansowaniem ze środków publicznych (NFZ).
Kadra medyczna oddziału uczestniczy w licznych specjalistycznych konsyliach multidyscyplinarnych, często też je organizuje, dzięki czemu chorzy mają gwarancję fachowej i bezpiecznej kwalifikacji do najwłaściwszej dla nich terapii systemowej. Pacjenci Oddziału Onkologii Klinicznej, jak również ich najbliżsi mogą ponadto skorzystać z profesjonalnej opieki psychologicznej, niezbędnej w procesie leczenia onkologicznego.
Dorobek naukowy i działalność dydaktyczna oddziału
Integralną częścią działalności jednostki jest szkolenie młodego pokolenia lekarzy oraz rozwój naukowy. W związku z tym w jednostce prowadzone są praktyczne zajęcia ze studentami kierunków medycznych, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Oddział Onkologii Klinicznej jest jednostką akredytowaną do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie onkologii klinicznej i posiada łącznie 12 miejsc specjalizacyjnych (aktualnie 5 wolnych miejsc dla lekarzy chcących rozpocząć specjalizację w dziedzinie onkologii klinicznej). Możliwe jest także odbywanie realizowane stażów kierunkowych z zakresu onkologii klinicznej.
Projekty badawczo-naukowe i badania kliniczne, w których uczestniczy zespół medyczny, zapewniają pacjentom pozostającym pod opieką oddziału dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Sprzyjają też – podobnie jak szkolenia i konferencje naukowe – stałemu podnoszeniu kwalifikacji przez zespół medyczny oddziału.
Pliki:
Informacja i zgoda na leczenie immunologiczne-1.pdf (pdf)
Informacja i zgoda na leczenie lekami cytostatycznymi.pdf (pdf)
Informacja i zgoda na leczenie lekami terapii celowanej.pdf (pdf)